ВІДСТОЮЄМО НАЛЕЖНЕ МІСЦЕ ГЕОГРАФІЇ У ВІТЧИЗНЯНОМУ ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ

Кафедра географії та природознавства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника разом з керівниками провідних університетів, їх географічних факультетів відстоює належне місце географії у вітчизняному освітньому процесі. Голові Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергію Віталійовичу Бабаку направлено лист щодо законопроєктів стосовно державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2023 року. У листі йдеться про те, що в умовах сьогодення географія є надзвичайно важливим світоглядним предметом, який покликаний формувати в учнів широкий погляд на навколишній світ, сучасні суспільні процеси, національну ідентичність та патріотизм. Географічні знання дозволяють орієнтуватися на місцевості, читати карти, успішно здійснювати планування військових операцій, враховуючи особливості рельєфу, клімату, гідрографічної мережі, розселення населення, господарської діяльності територій. Небезпечним є вилучення географії серед предметів НМТ під час повномасштабної війни, оскільки це може сформувати негативний вплив на національно-патріотичне виховання молоді. Завдання географії полягає у вихованні людини-патріота, людини-громадянина, основними рисами якої є національна самосвідомість, почуття любові до своєї Батьківщини. Не можливо любити Батьківщину, не знаючи її географії. Географія є єдиним шкільним предметом, що знайомить учнів з характеристиками країн та регіонів світу, геополітичними процесами й діяльністю міжнародних організацій. Такі знання є важливими на шляху до інтеграції України в європейський та світовий простір, визнання ролі України у політико-економічних процесах та зміцненні обороноздатності держави, її Збройних Сил, мобілізації світової спільноти на захист суверенітету й територіальної цілісності нашої держави. Географічні знання будуть визначальними для відбудови міст та регіонів України, формування спроможних територіальних громад. Відбудова зруйнованих територій вимагає врахування їх географічних особливостей, розуміння просторових процесів і закономірностей життєдіяльності кожного окремого регіону. Зважаючи на стратегічне значення географії для забезпечення безпеки Держави, патріотичного виховання молоді, формування євроінтеграційних процесів та потреби повоєнної відбудови України просимо включити географію до переліку предметів додаткового блоку з НМТ у 2023 році.