Науковиці кафедри біохімії та біотехнології Факультету природничих наук нашого університету докторка біологічних наук, професорка Марія Байляк та кандидатка біологічних наук Ольга Стрільбицька стали переможницями програми «Малі наукові гранти» (Small Research Grant Application – 2021») від громадської організації U.S.-Ukraine Foundation Biotech Initiative (програма «Біотехнологічні ініціативи» американсько-українського Фонду).
Завдяки виграних грантам (розміром до 2000 доларів) у рамках програми «Малі наукові гранти» науковиці отримали можливість придбати необхідне обладнання та матеріали для проведення своїх наукових досліджень.
Тема наукового дослідження Марії Байляк «Використання дієтичних добавок для профілактики ожиріння та інших вікових порушень обміну речовин на моделі мишей».
«У цьому проєкті планується дослідження геропротекторних властивостей різних природних та синтетичних сполук. Нещодавно ми почали вивчати антивікові (або геропротекторні) ефекти деяких окремих сполук (ферулова кислота, альфа-кетоглутарат, 2,4-динітрофенол) та рослинних екстрактів з кореневища родіоли рожевої та квітів ромашки. Ми вибрали ці харчові добавки для дослідження з урахуванням їх хімічного складу/структури та потенційного впливу на конкретні мішені у старінні. Дослідження включає речовини та препарати, які мало вивчались як антивікові препарати, тому інформації про їхні механізми дії є недостаньо. Реалізований проект частково фінансується Національним науковим фондом України (реєстраційний номер проекту 2020.0/0118) під темою «Інтермедіати фенілпропаноїдного шляху як речовини для продовження тривалості та якості життя». Оскільки передбачається, що антивікові препарати для запобігання старінню слід приймати у молодому та зрілому віці вплив вибраних речовин та екстрактів буде перевірено на модельних тваринах молодого та середнього віку (мишах). Завдяки цьому новому обладнанню ми зможемо готувати різні експериментальні дієти, змінюючи вміст макроелементів (вуглеводів та жирів) та мікроелементів. За грантове фінансування плануємо придбати окремі інгредієнти для приготування корму для мишей”, – зазначила Марія Байляк.
Тема наукового дослідження Ольги Стрільбицької “Сигнальні шляхи TOR та IIS у стовбурових і похідних клітинах впливають на фізіологічні показники та метаболізм D. melanogaster”.
«Основною метою проєкту є визначення кількості та активності стовбурових клітин кишківника (СКК) та їх недиференційованих похідних ентеробластів (ЕБ) за умов модуляції нутрієнт-чутливих сигнальних шляхів TOR та IIS. Нас цікавить, як реагують клітини кишківника плодової мушки у відповідь на активацію/інгібування TOR та IIS, а також, як швидкість проліферації СКК корелює з дослідженими фізіологічними та метаболічними показниками. Цей проєкт дасть можливість відкрити новий спосіб продовження тривалості життя за допомогою регуляції гомеостазу кишківника», – розповіла Ольга Стрільбицька.
Зазначимо, що Американсько-український фонд (USUF) – це неурядова організація, штаб-квартира якої знаходиться у Вашингтоні (США) і постійно працює на місцях в Україні з 1991 року. Починаючи з того часу, Фонд створив та підтримує численні стратегічні програми та проекти, забезпечивши їхнє фінансування на майже 50 мільйонів доларів. Програма «Біотехнологічні ініціативи» є одним з ключових напрямків діяльності Фонду. У рамках програми «Біотехнологічні ініативи» працюють програми «Малі наукові гранти», «Публікаційні гранти» та «Гранти на подорожі».